Ana sayfa Genel Sağlık Stress Nedir? Stresi Nasıl Yenebiliriz?

Stress Nedir? Stresi Nasıl Yenebiliriz?

3
0
Stress Nedir? Stresi Nasıl Yenebiliriz?
Stress Nedir? Stresi Nasıl Yenebiliriz?

Stres yaşadığımız için mi şikayetçi olurduk yoksa her şeye karşı uyumlu olduğumuzdan mı şikayet ederdik? Stres, istenmeyen bir durumdur aslında. Ölene dek de hayatımızda varlığını sürdürecek olan bir kavram. Hatta çoğu zaman, hayatımızın baş köşesinde bile olabiliyor. Bu zorlanmalar, insanı yolunda gitmeyen kimi olayların, yaramaz kararların, olumsuz davranışların düzeltilmesi adına bir fırsattır. Çözümlerin aranması, yeniliklerin sahaya çıkması, çalışmak, yaratıcı olmak için de harekete geçirir insanı. Bu anlamda kullanılırsa, insanı ileriye götürmeye yönelik olur. Çeşitli yorgunlukların, tıkanıp kalmaların, eksileri etkisizleştiren artıları vardır bazen. Tabi stresi, iyi bir şekilde kullanabilmeli, kontrol etme yetisine ulaşabilmeliyiz, böylelikle de sağlımızı bozması adına ona fırsat vermemeliyiz.

Bazı durumlarda öğrenmek, araştırmak için stres ve kaygı gereklidir. Dozunda olması kaydıyla. Kaygısız insan, başı boş işleri icraat eden, ”saldım çayıra, Mevlam kayıra” psikolojisine hizmet eden kişidir. Eğer stres, kaygı gibi uyarıcılar, hayatımızın bir paçası olmasaydı bir işe girişirken çok rahat olacaktık ve en iyiyi yapmak için fazlaca uğraşmayacaktık. Tarihe şöyle bir göz attığımızda, bu konuyla alakalı kalıntılar bulmamız mümkündür. Başarılı ihtilaller beraberinde inkılapları sürüklüyor. Düzeltilmiş veya yeniden yapılandırılmış kuralları, olumlu politikaları, başarılı stratejiler, rejimleri getiriyor vücuda. İnsanların yaşadığı stresin yoğunluğu, olaylara giydirdikleri anlamla alakalıdır.

Stresi ,fark edip durdurmak, onun üzerine geçirdiğimiz anlamı değiştirmekle olanaklıdır. Böyle olunca da insan, gereksiz paranoyalarla, kötü senaryolarla kafasını meşgul etmez. Hüzünlerini dizginleyebilir, kötünün içine gizlenmiş olan iyiyi deşifre edebilir. İçimizdekilerin dışında olup bitenleri, değiştirme imkanımız çok azdır; ancak düşüncelerimizi ve olaylara bakış açımızı değiştirebiliriz. Kim bilir belki, her kötü olay ve beraberindeki stres, aleyhimize değildir. Bize gerçekleri gösterme, kendimizi ve girişimlerimizi düzeltme adına güçlü uyarıcılardır. Stresi, bize fayda kattığı ölçüde tutmalı ve abartılı bir boyuta taşımamalıyız. Stresimiz, direncimizi kırma amacı değil de, hedeflerimize daha gerçekçi ve iyimser yollardan ulaşma amacı güdüyorsa, böyle bir stresten şikayet etmek nankörlüktür…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here