Ana sayfa Genel Sağlık Psikosomatik Hastalıklar

Psikosomatik Hastalıklar

27
0
Psikosomatik Hastalıklar
Psikosomatik Hastalıklar

Psikosomatik Hastalıklar

Psikosomatik hastalıklar doktorların teşhiste zorlandığı hastalıkların başında gelirler. Çünkü bu türden olan bir çok hastalık çok sinsi olarak ilerler: Hasta, hastalığın başlangıcı ve ilerleyişi için herhangi bir fiziksel faktör veya belirti ortaya koymaz. Örneğin, testler normal çıkar ve kalıtsal patolojiler yoktur. Psikosomatik hastalıkların çeşitli gizli nedenleri vardır. Bu nedenle psikosomatik hastalıkların tedavisine başlamak için özel bir tanı gerekir.

Ruh sağlığı bozukluğunun fiziksel organlar üzerindeki etkisi eski zamanlardan beri incelenmiştir. Psikosomatik hastalıklara neden olan etkenlere bakarsak; psikosomatik tedavisi, hastanın vücudunun tamamının teşhisinden sonra başlar. Genellikle sorunun kökü psikolojik faktörde yatmaktadır. Mesela ciddi stres, ağır depresyon buna yol açabilir.

Psikosomatik alanındaki araştırmacılar, en küçük olumsuz duyguların bile vücuda önemli derecede zarar verebileceğini ileri sürmektedirler. Olumsuz her türlü olay, er ya da geç psikolojik baskılama oluşturacak ve olumsuz sonuçlar verecektir. Kötü düşünceler sonunda bir insanın ruhsal dengesini bozar. Çarpıcı bir bilgi daha verelim; viral enfeksiyonlar, depresif bir psikolojik durum kadar zarar veremez.

Hastanın bu tür bir hastalık şüphesi varsa, psikosomatik hastalıkların tedavisi, tehlikeli bir hastalığa yol açan tüm gizli korkuları, acıyı, üzüntüyü ortaya çıkarıp bunu kaldırmaya yardımcı olacak bir psikoterapi süreci ile başlayacaktır. Bazı durumlarda, bir psikosomatik uzmanının sorunun kökenini tanımlaması oldukça kolaydır. Hastanın bir yakını öldüğünde bu hastalık ortaya çıkabilir, sevilen birinin ölümü nedeniyle depresif bir zihinsel durum, gerçek nedeni oluşturabilir.

Psikosomatik Hastalıkların Belirtilerine baktığımızda,

  • Gastrointestinal sistem bozuklukları
  • kardiyovasküler sistem bozuklukları
  • sinir sistemi bozuklukları
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları

Oluşabilir.

Hastanın tam teşhisi konulduktan sonra, sıradan doktor durumu hafifletmek ve hastalığı iyileştirmek için ilaç tedavisi verecektir.. İlaç tedavisinin sona ermesine doğru, daha güçlü farmakolojik preparatlar ve psikosomatik hastalıkların tedavisi için prosedürler gerekli olacaktır. Psikosomatik hastalıklar tedavi edilirken, psikolojik nedenleri bulmak ve bir psikoterapötik önyargıyla tedaviye başlamak gerekebilir.

Diğer Belirtiler:

  • hiperventilasyon sendromu
  • koroner kalp problemleri
  • esansiyel hipertansiyon
  • kardiyofobik nevroz
  • miyokard enfarktüsü
  • aritmi

Facebook sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın! Sağlık Dükkanı Facebook

Kaynak: Bilgizade.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here