Ana sayfa Şifalı Bitkiler Okaliptüs Yağı Nedir Neye Nasıl Yarar

Okaliptüs Yağı Nedir Neye Nasıl Yarar

17
0

Esansiyel ve hoş kokulu bir yağ olan okaliptüs yağı hakkında bir yazı yazmak istiyorum. Bu yazımızda okaliptüs yağının faydaları ve kullanımı ile zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Okaliptüs Yağının Faydaları ve Kullanımı

Oldukça şifalı ve etkili bir bitkisel yağ olan okaliptüs yağının faydaları saymakla bitmez ama biz hepsini size kısa kısa anlatalım.

Kan Akışı: Okaliptüs yağı damar genişletici olarak kullanılabilir. Dolaşımı arttırarak dolaşım sistemine yardımcı olur. İlgili bölgeye masaj yaparken bir damla damlatmak yeterli olacaktır.

Astım: Astım krizi sırasında göğsünüze birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak masaj yapın. Aynı zamanda doğrudan koklayabilir veya bulunduğunuz ortamda havada yayılmasını sağlayabilir ve astıma çözüm sağlamış olursunuz.

Bronşit: Bronşit hastaları okaliptüs yağını haricen veya teneffüs ederek kullanabilirler. Göğsünüzü, sırtınız ve boğazınızı bu yağdan birkaç damla ile sıvazlayabilirsiniz. Kokusunu şişeden içinize çekebilir veya yakalarınıza ve yastığınıza damlatabilirsiniz.

Öksürük: Bulunduğunuz ortama yayılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda göğüz, boğaz ve sırtınızı okaliptüs yağı ile sıvazlayın.

Dezenfektan: Anti-viral ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde temizlik sırasında kullanılabilirler.

Kulak İltihabı: Sakın okaliptüs yağını doğrudan kulak kanalına damlatmaya kalkmayın. Ancak bir damla okaliptüs yağını kulak kepçesine ve çevresine sürebilirsiniz.

Balgam Söktürücü: Ayakların eklem yerine ve göğsünüze bir damla ile her gün masaj yapın ve balgama kesin çözüm sağlayın.

Grip: Gribin belirtilerine göre okaliptüs yağının kullanımı da değişecektir. Eklem yerlerinizde ağrılar yaşıyorsanız buralara damlatarak masaj yapabilirsiniz. Veya ishaliniz varsa karın bölgenize damlatarak uygulayabilirsiniz. Solunum yolu problemleri için aromasını teneffüs edebilirsiniz.

Böbrek Taşı: İlgili bölgeye günde üç defa birkaç damla damlatarak masaj yapın ve böbrek taşına doğal çözüm sağlayın.

Kızamık: Hastalık süresince evde okaliptüs yağı kullanarak teneffüs edilmesini sağlayın. Ayaklarda eklem yerlerine sürerek ovalayın.

Zatürre: Havaya karışarak teneffüs edilmesi ve doğrudan haricen göğüs bölgesine masaj yapılması ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. El ve ayaklardaki eklem yerlerine de uygulanabilir.

Zona Hastalığı: Anti viral ve antiflamatuar özellikleri sayesinde zona hastalığı yarasına sahip bölgeye uygulandığında faydası görülebilir. Banyo yaparken küvet suyunuza damlatabilir, yaralı bölgeye sıcak su torbası ile baskı uygulayabilirsiniz.

Sinüzit: Sinüslere sıcak su torbası ile beraber baskı yapın. 1-2 damla okaliptüs yağı ile ellere ve ayaklara masaj yapın. Doğrudan veya oda havasına karıştırarak teneffüs edin.

Okaliptüs Yağının Yan Etkileri

Okaliptüs yaprağı yiyecekler ile beraber az oranlarda alınabilir ancak okaliptüs yağının doğrudan ağız yoluyla alınması güvenli değildir. Deriye dahi uygulamadan önce derişiminin azaltılması gerekebilir. 3.5 mililitre derişimi azaltılmamış okaliptüs yağı kullanmak öldürücü olabilir. Okaliptüs yağı zehirlenmesi mide ağrısı ve yanması, baş dönmesi, kaslarda zayıflık, bunalma hissi, mide bulantısı, kusma ve ishal şeklinde kendini gösterebilir.

Bu yazı okaliptus yağının cilde saça faydaları ve zararları nelerdir yan etkileri nerelerde kullanılır nereden alınır nasıl ne kadar kullanılır yapılır elde edilir içilir nerede uygulanır çıkarılır sakal buharı fiyatı fiyatları bebeklerde kullanımı nedir neye iyi gelir ne işe yarar migren al en ucuz etkileri buruna damlatmak hamileler kullanabilir mi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here