Ana sayfa Genel Sağlık Miyop ve Göz Egzersizleri

Miyop ve Göz Egzersizleri

32
0
Miyop Nedir
Miyop Nedir

Miyop nedir?

Miyop Nedir; Yaygın olan gözün kırılma hatası olan miyop gözün normalden uzun olmasından kaynaklanan uzağı net olarak görememe bozukluğudur. Eğer ki bu bozukluğun şiddeti yüksek ise yakın görüşe de zarar verebilir. Miyoplar yakın görüşlü kişiler olarak adlandırılabilir.  Bu bir hastalık değildir, gözde odaklanma problemi, bozukluğudur.

Miyop’un en önemli etkenlerinden biri genetik bağdır. Bunun yanı sıra uzun süre bilgisayar kullanmak, yakından temasla yapılan işler ve çevresel stres faktörleri miyop’u etkilemektedir.

Miyop Nedir
Miyop Nedir

Miyop için egzersizler

Görme Alanı Derinliği:

Bu egzersizde amaç yakında ve uzakta bulunan cisimlere odaklanmaya çalışmaktır. Görebildiğiniz nesnelerin yanında flu görünen cisim odaklanmak ve görmeye çalışmak göz kasları için güzel bir egzersizdir.

Parmak Egzersizi:

Parmağınızı burun hizasından 15 cm uzakta tutarak net görmek için 5 saniye odaklanmaya çalışın. Sonrasında 8 metre uzağınıza bir cisim yerleştirerek 5 saniye de ona odaklanın. Bu egzersizi kırk defa tekrar etmeniz faydalı olacaktır.

Okuma yöntemi egzersizi:

Hem iki gözünüzü birden ve de gözleri tek tek kullanmak, size belirli uzaklıkta bulunan yazıları okumaya çalışmaktır. Bir noktada durun ve okuyamayacağınız kadar uzaklığa sayılar ve harfler yerleştirin, okunması çok zor hale gelecek şekilede mesafeli olun. Gözlerinizi aç kapa yaparak karşınızdaki numaraları okumaya çalışın. Okumaya başlamadan önce numaraları zihninizde görselleştirmeye çalışın. Gözlerinizi tek tek açıp kapatarak egzersizi tekrarlayın. Egzersizi günde en az on beş dakika kadar tekrarlayın. Zamanla gözünüz daha iyi görmeye başlayacaktır.

 

Göze iyi gelen egzersizler

Karanlıkta ortamda gözlerinizi dinlendirin;

Dirseklerinizden destek alarak gözlerinizi avuç içlerinizle kapatın rahatmalamaya çalışarak karanlığa bakın bu şekilde birkaç dakika bekleyin.

Yatay konumda gözlerinizi oynatın

Oturur veya düz durur pozisyonda karşınıza doğru bakarken kafanızı oynatmadan gözlerinizi sağa sola çevirerek gördüklerinize odaklanın 5 kere yatay şekilde oynatmaya devam edin ve bu hareketleri üç kez tekrar edin.

Masaj egzersizi

Gözlerinizi sıkıca kapatın. Daha sonra 4-5 saniye kadar sıkı bir şekilde bekleyin ve sonra göz kaslarınızı rahat bırakın. Sonra tekrar kapatın. Bu egzersizi on kere tekrarlayın.

Göz egzersizleri faydaları

Düzenli olarak yapılan göz egzersizlerinin görmeyi iyileştirdiği, gözdeki bozukluklara iyi geldiği söylenmektedir. Bu egzersizler görme yetinizi iyileştirmek ve gelecekte başınıza gelebilecek hasarları önlemeye yardımcı olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here