Ana sayfa Genel Sağlık Katarakt Nedir, Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt Nedir, Katarakt Belirtileri Nelerdir?

39
0
Katarakt Belirtileri
Katarakt Belirtileri

Katarakt Nedir, Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt Nedir, Ciddi göz hastalığı olan katarakt özellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Birçok belirtiler gösteren katarakt tedavi edilemediği takdirde göz sağlığını riske atabiliyor ve yaşam kalitesini ciddi anlamda negatif yönde etkileyebiliyor. Sıklıkla yaş etkenine göre sınıflandırılan bir göz rahatsızlığı olan katarakt konjenital katarakt yani doğuştan gelen katarakt ve senil katarakt yani yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen katarakt olmak üzere 2 farklı tipten meydana geliyor. Göz organının iç bölümünde bulunan sinir ve damarsız olan mercek bölümünde bulanık bölümlerin meydana gelmesi, saydamlığını yitirerek kahve rengi ve sarımtırak renk tonu meydana gelmesi sonucunda oluşan katarakt her iki göz organında da meydana gelmesine rağmen özellikle bir gözün diğerinden etkilenmesi sonucunda meydana geliyor.

%90 düzeyde yaş etkeni neticesinde meydana gelen katarakt, bazı durumlarda sistemik sağlık sorunları, göz rahatsızlıkları, kullanılan bazı ilaçlar veya travma durumunda veya doğumsal olarak yeni doğan bebeklerde görülebiliyor.

Katarakt Nedir?

Katarakt Belirtileri
Katarakt Belirtileri

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Sinsi bir göz iç hastalığı olan kataraktın belirtileri özellikle yaş etkeninin ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkar. Bu sebeple ilk dönemlerde katarakt belirtileri görülmesi söz konusu olmayabiliyor. Göz içi mercekte bulanıklaşma durumu günden güne artış gösterir ve bu durum diğer insanlar tarafından kolayca fark edilebilir. Katarakt hastalığında sıklıkla gözde bulanık görüş meydana gelmesi, net görüş sağlanamaması,  dumanlı ve puslu görüş gibi temel belirtiler görülebilir. Bazı durumlarda görüş potansiyelinin net olmadığı alanda ayrıca lekeler söz konusu olabilir. Işığın yoğun yada düşük olması durumlarında görme potansiyelinde düşüş meydana gelebilir. Katarakt hastalığı normal renk tonlarının daha solgun ve daha düşük düzeyde keskin olmasına yol açabilir. Kitap okumak, araç kullanmak gibi eylemlerde zorluk çekilebilir. Katarakt hastalığında görülen diğer belirtiler ise şunlardır;

 • Uzak yada yakın mesafenin görülememesi
 • Işıktan ve gözde kamaşma
 • Bulanık görme
 • Güneşli günlerde görüş problemi
 • Gözlerde yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Renklerin solgun görülmesi
 • Gözlük kullanımının azalması
 • Gözlük numarasının sıkça değiştirilmesi
 • Gece görüşünde düşme
 • Gözlük olmadan daha iyi görüş sağlama
 • Derinlik hissinin yitirilmesi

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt hastalığı tedavisinde göz hekimi tarafından hasta öyküsü alındıktan hemen sonrasında Oftalmoskop adını alan özel bir göz içi cihazı üzerinden göz muayene işlemi gerçekleştirilir. Bu cihaz sayesinde göz merceğinin ne düzeyde etkilendiği gözlemlenebilir. Ayrıca bazı durumlarda bireyler tarafından hiçbir şikayet sunulmasa dahi bu özel cihaz üzerinden katarakt tespiti kolayca gerçekleştirilebilir. Katarakt hastalığının tespiti genellikle bu özel en etkili cihaz üzerinden gözlemlenir ve tedavi süreci hakkında ayrıca birey bilgilendirilir.

Katarakt hastalığı ilaç yada diyet tedavisi üzerinden tedavi edilemez yada engellenmesi söz konusu olamaz. Dolaysıyla katarakt hastalığında tek çare ve etkili tedavi uygulaması cerrahi müdahaledir. Cerrahi endikasyonu bireylerin görme kapasitesine ve şikayetleri baz alınarak konur. Fakat hastalığın ilk evresinde gözlük kullanılarak şikayetler yalnızca geçici bir şekilde yok edilebilir. Fakat katarakt hastalığı ilerlemesi durumunda mutlaka cerrahi müdahale uygulaması ile tedavi edilmelidir.

Bu sebeple katarakt ileriki evrelere ulaşmadan önce mutlaka ilk belirtilerinde vakit kaybedilmeden göz doktoruna başvurulması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here