Sağlık Dükkanı
Karantina Sürecinde İş Yerinizde Alabileceğiniz Önlemler
Sosyal Medyada Paylaş
16 Mayıs 2020
Kerim

Karantina Sürecinde İş Yerinizde Alabileceğiniz Önlemler

Karantina sürecinde birçok firma ve iş yeri mecburen çalışma faaliyetlerini durdurdu. Birçok insan bu dönemi evlerinde geçirmekte, fakat hala çalışmaya devam eden bir kesimde mevcut. Bu yazımızda çalışmak durumunda olan iş yerleri için bu süreçte korona virüsüne karşı alabilecekleri önlemleri derledik.

Girişlerde Ateş Ölçümü Yapılması
Korona virüsünün en yaygın belirtilerinden biriside yüksek ateştir. Bu doğrultuda ateşi yüksek olan insanlar bizim için potansiyel birer korona hastasıdır ve bu nedenle bu kişilerden uzak durmalıyız. Bu konuda yapabileceğiz en güzel hamle korona virüsü ateş ölçümüne yönelik ateş ölçer temin edip girişlerde ateş ölçümü yapmak olacaktır. Böylelikle ateşi yüksek çıkanların içeriye girişini kabul etmeyerek çalışanların ve müşterilerin sağlığını koruma adına güzel bir önlem almış olacaksınız.

Koruyucu Ekipman Kullanımı
Korona virüsü konusunda koruyucu ekipman kullanımı çok büyük bir öneme sahip. Maske, eldiven ve siperlik tarzı koruma ekipmanlarını mutlaka bütün çalışanlar ve müşteriler kullanmalıdır. Aksi durumda maske veya siperlik kullanmayan kişiler söz konusu ortamda bulundurulmamalıdır. İş yeri bu konuda üzerine düşeni yapmalı ve haftalık olarak çalışanlarına belirli bir miktarda maske dağıtmalıdır, çalışanlar ise bu koruyucu ekipmanları zorunlu olarak kullanmalıdır. Bu şekilde olası bir virüsün çalışanlar ve müşteriler arasındaki yayılımının önüne geçebilirsiniz.

Dezenfektan Kullanımı
Çalışanların ve müşterilerin kolayca kullanabilmesi için ulaşılabilir birçok noktaya dezenfektanlar yerleştirilmelidir. Çalışanlar bu dezenfektanların kullanılması konusunda bilinçlendirilmelidir. Sık sık dezenfektan kullanımı virüsün yayılımını önlemek adına önemli bir hamledir.

Yemek Konusunda Dikkatli Olunmalı
Dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside personel yemekleri ve yemekhanesi. Eğer iş yerinde bir yemekhane veya yemek yeme alanı varsa burası sürekli dezenfekte edilmeli. Yemekler plastik tabldotlara koyulmalı ve insanlar mutlaka çatal, bıçak kullanmalıdır. Sosyal mesafe kuralına göre yemekhanede oturma düzeni yapılmalı ve insanlar karşılıklı değil, birbirlerine çapraz şekilde oturmalıdır. Ayrıca tuz, karabiber, sirke gibi herkesin dokunduğu materyaller özelleştirilmeli veya salgın süresince kaldırılmalıdır.

Ortak Kullanım Eşyaları
Ortak kullanım eşyaları gereklilik seviyelerine göre özelleştirilmeli, kaldırılmalı veya güvenli bir şekilde kullanılacak hale getirilmelidir. Mesela herkesin kahve aldığı filtre kahve makinesi salgın süresince kullanım dışı olmalıdır. Böylece herkesin sürekli aynı yüzeye dokunmasının önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

Temizlik
Korona virüsü ile mücadelede en önemli unsurlardan birisi temizliktir. Bu virüs üzerinde bulunduğu yüzeyde günlerce bulunabilme özelliğine sahip, bu sebeple çalışma alanı düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Sosyal Mesafe Kuralına Uyulması

İş yerinizde kesinlikle sosyal mesafe kuralına uyulmalı. Çalışanlar bu bilinç ile çalışmalı, müşteriler ise kuralı ihlal ettikleri zaman gerekirse uyarılmalı. Çalışanların çalışma masaları var ise masalar arasında yeteri kadar mesafe bulunmalı, sabit bir noktada çalışanlar arasında ise bu mesafe korunmalı. Yemekhane, bekleme alanı ve dinlenme alanı gibi toplu halde bulunulan yerlerde sandalyeler veya koltuklar arasında yeterince mesafe olmalı.

Bir Yorum Bırak