Ana sayfa Genel Sağlık Gut Nedir?

Gut Nedir?

59
0
Gut Nedir
Gut Nedir

Gut nedir? 

Gut, ekleminizde ürik asit (üreden) adı verilen bir maddenin kristallerinin oluştuğu bir durumdur. Bu, eklemlerde ağrı, şişlik ve sıkılığa neden olur. Bir gut atağı aniden meydana gelebilir (akut atak) genellikle 24 saatlik bir süre içinde ortaya çıkar – bu eklemlerin iltihaplanmasına (artrit) ve şiddetli bir ağrı dönemine neden olur. Bu kristallerin oluşumu, eklemlerde kalıcı hasara neden olabilir.

Gut ilk kez deneyimlendiğinde, ataklar arasında uzun aralıklar olabilir, ancak zaman ilerledikçe bunlar daha sık olma eğilimindedir – özellikle de tedavi yapılmazsa. Bir eklemde rahatsızlık ve akut ağrı olarak başlayan şey, birçok eklemde ağrıya neden olabilir.

Gut Nedir
Gut Nedir

Ürik asit birikmesine ne sebep olur? 
Belirtildiği gibi, gut, eklemlerde ürik asit kristalleri birikmesi olduğunda ortaya çıkar. Ürik asit normalde kan dolaşımında ortaya çıkar ve vücudun doğal metabolizmasının bir ürünüdür. İdrarın üre şeklinde olduğu görülür. Genellikle vücuttan idrar içerisine geçer, ancak vücutta çok fazla ürik asit yapılırsa eklemlerde bu asit birikmesi meydana gelir. Ayrıca, böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa ve yeterli ürik asidi çıkaramazsa, bir birikme de meydana gelir.

Hiperürisemi olarak bilinen bir durum ortaya çıkar vücudunuzda çok fazla ürik asit varsa eklemler dahil olmak üzere vücutta kan dolaştırıldığı için, bu aşırı ürik asit iki kemik (eklem boşluğu) arasındaki boşlukta kristalleşebilir. Birikme oluştukça, kristallerin eklemlerin doğal dolgusu şeklinde yemeye yardımcı olan enzimler ortaya çıkar. Bu eklemin sertliğine ve eğer arıtılmamış artrit bırakılırsa neden olabilir.

Semptomlar neler? 
Guttan sıkça geçen eklemler:
 

  • ayak parmakları, özellikle de büyük ayak parmakları.
  • parmakları.
  • bilekler.
  • dirsekler.
  • dizler.

Eğer tedavi edilmezse, gut dirsekleriniz, elleriniz ve ayaklarınızda topakların oluşmasına neden olabilir.

Kim Gut olur? 

Gut, kalıtsal olabilir, erkekler daha duyarlı görünür (menopoz öncesi kadınlarda gut nadirdir) ve araştırmalar Maoris ve Pasifik Adalılarının gut alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Diyetlerinde aşırı miktarda belirli gıda bulunan insanlar da gut alabilir ve kan ürik asit seviyelerinde artışa neden olan ilaçlar da gut verebilir.

Tedavi
Gut tedavisi, gut semptomlarının hafifletilmesi kadar önleyicidir. Tedavinin asıl amacı eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesini önlemektir. Bunu yapmak için, yüksek ürik aside katkıda bulunan yiyeceklerin alımını azaltmalısınız.

Diyet Değişiklikleri

Ürik Asit üretimi diyetinizi kontrol ederek kontrol edilebilir. Gut hastalığınız varsa, uymanız gereken birkaç genel kural vardır:

 

  • Alkol alımını azaltın
  • karaciğer, böbrek, işkembe, tavşan, mercimek, ördek, bıldırcın, hindi, sardalya, hamsi gibi ürünleri az tüketmeye çalışın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here