Ana sayfa Şifalı Bitkiler Deniz Patlıcanı Fiyatı Nedir Ne işe Yarar

Deniz Patlıcanı Fiyatı Nedir Ne işe Yarar

17
0

Bazı google aramaları var ki, kimi dönemlerde arama trendi bir anda artıyor. İşte son dönemin yeni fenomeni de deniz patlıcanı denilen bir hayvan türü.

Avlanması yasak olan deniz patlıcanının peşine düşen avcıların başına bir iş geldiği zaman deniz patlıcanı bir anda haber oluveriyor. Biz bu yazımızda merak edilen bu deniz canlısını her yönüyle sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Deniz Patlıcanı Nedir?

Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanan deniz patlıcanına deniz hıyarı da denir. Deniz patlıcanı derisidikenlilerden omurgasız bir çeşit canlıdır.

Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamış olup, sosis veya hıyara benzer. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır. Bu uzama hayvanın yan yatmasına sebep olur.

Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10-30 kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan tentaküller (dokunaçlar) vardır. Genellikle 3–27 cm boyundadırlar. 60 cm uzunlukta olanları da vardır. 900 kadar türü bilinmektedir.

Bazı türler kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilir. En önemli özellikleri ise, vücutlarının her yanındaki yakalama kollajeni adlı yapı sayesinde kendini sıvıya dönüştürme becerileridir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski haline dönebilirler.

Deniz Patlıcanı Ne işe Yarar?

Birçok konuda kullanılan deniz patlıcanı ne işe yarar diye soranlara işte cevaplar; İlaç ve kozmetik sanayinde kullanılır. Çin tıbbında yorgunluğa, iktidarsızlığa ve eklem ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Yüksek protein kaynağı olduğu için avlanıp pişirilen deniz patlıcanının diş eti rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğu belirtilmektedir.

Deniz Patlıcanı Toplamak Neden Yasak?

Tayvan, Singapur, Hong Kong, Çin ve Kore gibi ülkelerin mutfağında kullanılan deniz patlıcanlarının son dönemde bir gelir kapısı olarak ortaya çıkması ve Uzak Doğu’ya gönderilmesi nedeniyle yasak olmasına rağmen yoğun olarak yakalandığı biliniyor. Bu deniz canlısının sayısındaki azalmanın denizlerdeki yaşamı olumsuz etkilemesi sebebiyle toplanmasına izin verilmiyor.

Deniz Patlıcanı Fiyatı

Avlanılması yasak olan deniz patlıcanına ulaşmak biraz zordur. Genel olarak her yerde satılmamaktadır. Deniz patlıcanının kilosu başına satış fiyatı 30 dolardan başlamaktadır. Fakat genel olarak 150 dolar civarından satılmaktadır. Türkiye’de deniz patlıcanı tüketmek isteyenler genel olarak Çin menşeili sitelere başvurmaktadırlar.

Bu yazı deniz patlıcanının faydaları kilosu fiyatı ne işe yarar neye iyi gelir neye yarar deniz patlıcanı nedir yenir mi toplama işleme nasıl nerede bulunur neden yasak ne demek ne kadar nasıl bir şeydir yenir toplanır kurutulur temizlenir yem yapılır toplama ekşi yemeği alan firmalar görsel helal mi işleme şekli zehirli mi cezası hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here