Sağlık Dükkanı
Covid-19’a Karşı Bağışıklık Güçlendirici Besinler
Sosyal Medyada Paylaş
16 Mayıs 2020
Kerim

Covid-19’a Karşı Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Bağışıklık sistemi, vücudu virüsler dahil patojenlere karşı korumak için çalışan bir doku, beyaz kan hücresi ve protein ağıdır. Kaliteli beslenme, hastalanmamak için bağışıklık sistemini proaktif olarak güçlendirmede anahtardır.

Bağışıklık sistemimizi optimize etmek için günlük beslenme rutinimize dahil edebileceğimiz çeşitli gıdalar ve takviyeler bulunmaktadır.

Ekinezya

Ekinezya, bağışıklık sistemini destekleyen ve viral enfeksiyonları azaltan en güçlü bitkilerden biri konumundadır. Ekinezyadaki fitokimyasalların anti-enflamatuar olduğunu ve bakteri ile virüslerin sağlıklı hücrelere saldırmasını engelleyebileceğini gösteren kapsamlı araştırmalar bulunmaktadır.

Ekinezya, beyaz kan hücrelerini (lenfositler ve makrofajlar) aktive ederek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zencefil

Zencefil, güçlü anti-enflamatuar özelliklere, çeşitli antioksidan bileşiklere sahip bir bağışıklık sistemi süper gıdasıdır.

Spesifik olarak, organlarımızdaki toksin birikimini parçalamaya ve lenfatik sistemi (toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan doku ağı) temizlemeye yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak, bağışıklık sistemi işlevini artıran çok sayıda hayati besin içerir. Sarımsak ezildiğinde veya çiğnendiğinde allisin olarak bilinen bir bileşik bırakır.

Bu bileşik, bazı beyaz kan hücrelerinin hastalıklarla mücadele hızını artırır.

Özellikle sarımsak ile alakalı yürütülen bir araştırmada “12 haftalık bir süre zarfında, sarımsakla bir plaseboya karşı takviye edilen katılımcıların daha hızlı iyileşme veya daha az hastalanma olasılığının” olduğu vurgulandı.

Kemik Suyu

Kemik suyu, bağırsak astarının bütünlüğünü teşvik ederek ve sızdıran bağırsak sendromunun neden olduğu iltihabı azaltarak bağışıklık fonksiyonunu destekler.

Kemik suyu, bağırsak sağlığını destekleyen glutamin de dahil olmak üzere büyük miktarda kolajen ve amino asit içerir.

Aynı zamanda güçlü anti-enflamatuar etkileri olan arginin ve glisin’e sahiptir.

Shiitake Mantarları

Bu tür mantarlarda bağışıklık fonksiyonunu destekleyen ve iltihabı azaltan antiviral bileşikler bulunur.

Kültürlenmiş shiitake mantarının, miselinin ve AHCC’nin bir hücresinin bağışıklık fonksiyonunu aktive ettiği ve çeşitli viral enfeksiyonlara karşı savunmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

C Vitamini Yönünden Zengin Besinler

C vitamini, vücudun hastalıklarla mücadele hücrelerini toplayan ve koordine eden T-lenfositlerin ve patojenleri içine alan, yok eden fagositlerin aktivitesini etkiler.

C vitamini yönünden zengin besinler arasında kırmızı biber, ıspanak, brokoli ve turunçgiller bulunur.

Çözünür lif bakımından zengin gıdalar

Yulaf, meyve, sebzeler ve sert kabuklu yemişlerin hepsi, vücutta iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan çok miktarda çözünür lif içerir.

Çözünür lif, bağışıklık desteğinden sorumlu bir anti-enflamatuar protein olan interlökin-4 üretimini arttırır.

Detoksifikasyonu artırmak ve bağışıklık sistemini desteklemek için besinleri etkili bir şekilde sindirmeye yardımcı olan, iyi bakteriler diye adlandırılan “probiyotik” miktarını arttırır.

Ve çinko. Nötrofiller ve T-hücreleri gibi spesifik olmayan bağışıklığa aracılık eden bağışıklık hücrelerinin normal gelişimi ve işlevi için kritik öneme sahiptir. Ayrıca uyarlanabilir bağışıklık gelişimini de etkiler.

Bir Yorum Bırak