Ana sayfa Genel Sağlık Çocuklarda Yüksek Ateş ve Nedenleri

Çocuklarda Yüksek Ateş ve Nedenleri

33
0

Çocuklarda Yüksek Ateş ve Nedenleri

Vücudun mikroplara karşı gösterdiği bir tepki olan ateş  OTUZSEKİZ BUÇUK santigrat dereceye geçtiğinde tehlikeli bir duruma gelebilir. Bu durumda sıcaklığı düşürmek için parasetamol ilaçlar kullanılabilir ya da çocuğu serinletecek suya daldırılmış bezi koltuk altına ya da apış arasına pres yapılarak ateş düşürmeye çalışılabilir.

Ateşin karakteristik işaretlerine baktığımızda, çocuğun depresyona girdiğini kimseyle konuşmak istemediğini çocuğun yorgun olduğunu yüzünün ve cildinin kuru olduğunu solunumunun hızlandığını ve çok susuzluk çektiğini gördüğünüzde, ateşin yükseldiğini anlayabilirsiniz.

Ateşli Çocuğa Nasıl Müdahale Edilir?

Ellerinizle alnına veya boynuna dokunduğunuzda bir sıcaklık hissi yine ateşin olduğunun işaretidir. Günümüzde eczanelerde satılan civalı ateş ölçer cihazlar daha kullanışlıdır, bu cihazları kullanarak çocuklarda ateş kolaylıkla ölçülebilir.

Temel olay şudur: Eğer Ateş OTUZSEKİZ dereceyi geçerse çocuğun ateşi var demektir! Ateş 40 dereceye ulaşırsa Meningokok bakterileri başta olmak üzere beyin iltihabına yol açacak, zatürreye sebebiyet verecek birçok mikrop çalışma ortamını kazanmış olacaktır. Bakteri veya virüs kaynaklı hastalıklar ateşe yol açar, anjina boğaz ağrısı durumunda çocuk biberonu reddeder ve sürekli ağlar otitidis varsa çocuk sürekli kulağına dokunur kaşınmaya çalışır ve ağlar

Ateşin Çıkmasına Neden Olan Hastalıklar

Yine çocuklarda gastroenterit varsa sürekli olarak kusar ve ishal meydana gelir, idrar enfeksiyonu varsa midesi bulanır, idrar yaparken yanma hisseder ve karın ağrısından şikayet eder ateşin 40 dereceye ulaştığı durumlarda menenjit çok tehlikeli bir Beyin zarı iltihabıdır bu durumda çocuk ışığa aşırı hassasiyet gösterir. Boyunu sertleşir sürekli kusar baş ağrıları ve yorgunluk oluşmaya başlar.

Çocuğun ateşini düşürmek için öncelikle anüs yolu ile bir elektronik termometre kullanılabilir ve ölçüm yapılabilir kulaktan kızılötesi termometreler ile 1 saniye içinde ateş ölçülebilir. Ateş ölçüldükten sonra ve OTUZSEKİZ dereceyi geçtiği görüldükten sonra parasetamol ilaçlar verilerek çocuk serinletilir. Çünkü ateşin bazı komplikasyonları vardır.

Bütün mikroplar virüsler bakteriler üremek çalışmak için gerekli olan 40 derecelik vücut ısısını adeta dört gözle beklerler. Böylesi bir durumda çok tehlikeli ölümcül hastalıklar ortaya çıkabilir. Bebeklerde yüksek ateş dehidratasyon nedeni olabilir.

Çocukta veya bebekte yüksek ateş varsa çocuğun ya da bebeğin üstünü örtmemek gerekir hafif kıyafetler giydirmek gerekir. Odayı havalandırmak mümkünse küçük bir vantilatör yerleştirmek gerekir. Odasının 19 dereceye getirilmesi yararlı olur ılık banyo tavsiye edilmemektedir. Çocuğa sık sık su içirilmesi tavsiye edilmektedir.

Facebook sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın! Sağlık Dükkanı Facebook

Kaynak: Bilgizade.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here