Ana sayfa Genel Sağlık Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?

55
0

Boyun fıtığı nedir?

Boyun Fıtığı Nedir; Maşa başında, bilgisayarda çok fazla zaman geçiriyorsanız ve herhangi bir egzersiz yapmıyorsanız ve genetik olarak bir kas zayıflığınız var ise boyun fıtığına yakalanma riskiniz yüksek demektir. Boyun fıtığı yani diğer adıyla servikal disk hernisi boyun kısmındaki sinirleri sıkıştırdığı için ağrılara ve sıkıntılara yol açar. Özellikle genlerden gelen kas zayıflığı, saatlerce masa başında çalışma ve egzersiz yapmadan yaşamak boyun fıtığına yol açabilir.

Boyun, kemik, kas, eklem ve bağlar olmak üzere pek çok farklı yapılardan oluşmaktadır. Bu dokuların her birinin sinir uçları vardır. Boynunuzdaki kemiklerin arasında bulunan doku intervertebral diskler dokusudur. 7 adet omur ve arasında 5 disk bulunur. Disklerin içi jel gibi yumuşak olduğu gibi dışı da bir o kadar sert bir kaplama bulunur.

Omurlarınızın arasındaki disk, omurgadaki kemikler arasında hareketi sağlayan eklemleri oluşturuyor. Bir diskinizi çevreleyen astar yırtılırsa, yumuşak olan merkez delik açar ve boynunuzda fıtıklaşmış bir disk meydana getirir.

Boyun fıtığı belirtileri

  • Bir kolda ağrı ve uyuşma hissedilmesi
  • Ağrı ve uyuşmalara eşlik eden kulak çınlaması, başta dönme hissi, gözlerinizin önünde sinek uçuşması
  • Denge kaybı
  • Uzuvlarda güç kaybı
  • Odaklanma ve Konsantrasyon eksiklik, mide bulanması
  • Boyun kısmına vuran ağrılar

Boyun fıtığı elle hissedilebilir mi?

Fıtık el ile hissedilmesi için muayene sırasında hastanın ıkındırılması gerekmektedir.  Onun dışında doktorlar tarafından röntgen filmi çekilerek anlaşılabilir. Bu enfeksiyon gibi durumları engeller. Son olarak MR ve BT taramaları ile omurganın üç boyutlu görüntüleri ile disklerin görüntülenmesine yardımcı olur.

Boyun ağrısı için hangi doktora gidilir?

İlk olarak yardım almadan kendi kendine tedavi olarak adlandırılan birkaç gün istirhat edilebilir, ağrıların dinmesi için beklenebilir. Fakat bu durum devam eder ve karmaşık bir hal alırsa yardımcı olması için bir sağlık uzmanına başvurmak ve tedavi önerilerini alması gerekmektedir. Ağırılar devam eder geçmez ise doktor daha ağır ilaçlara başvurabilir. Sürekli olan boyun ağrıları için hastanelerin ortopedi veya fizik tedavi bölümlerine başvurmanız gerekmektedir.

Boyun fıtığına iyi gelen egzersizler

Boyun fıtığı olmaktan korunmak için düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. İzometrik adı verilen elin; şakak bölgesine, alnın ortasına ve enseye koyularak boyun kaslarının güçlendirildiği egzersizler ve daha nice egzersizler hayatınızın bir parçası haline gelmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here