Ana sayfa Genel Sağlık Bebek Cinsiyet Öğrenme

Bebek Cinsiyet Öğrenme

38
0
Bebek Cinsiyet Öğrenme
Bebek Cinsiyet Öğrenme

Bebek Cinsiyet Tahmini

Aileler bebek cinsiyeti tahmini yapmayı genel olarak çok dile getirirler. Hep bir merak uyandıran yanı vardır. Bunun için insanlar kesinlik barındırmadığı gibi tahminler yaparak bu durumu eğlenceli hale getirmektedirler. Tabi bu gibi tahminler sadece uydurmadır. Tıbbi olarak kesin ve net sonuç PGD adı verilen genetik tahlil işlemi ile alınmaktadır.

Çin takvimi yöntemi denilen tahmin yöntemi ile annenin yaşı ve hamile kaldığı ay bilgileri girilerek çocuğun cinsiyeti hakkında tahmin yapılmaktadır. Tabi bu bahsettiğimiz tahmin yöntemlerinin gerçekle alakası yoktur. Shettles Yöntemi ise Landrumm shettles isminde bir doktorun geliştirdiği bir tahmin yöntemidir.

Kromozomların ilişkisi ile bu tahmini yapmaktadır. Y kromozomunun X kromozomuna göre daha hızlı olduğu ve X e göre daha az yaşadığından ötürü belirlenen bir tahmin sürecidir. Kadın yumurtlama zamanlarında ilişki yaşadığında bebeğin erkek olma olasılığının yüksek olacağından bahsetmektedir. Yumurtlama zamanından bir kaç gün önce ilişkiye girilme durumunda ise bebeğin kız olma olasılığı daha yüksektir denilmektedir. Whelan yöntemi denilen tahmin yöntemi ise shettles yönteminin yer değiştirilmiş hali olarak düşünülmektedir.

Bebek Cinsiyet Öğrenme

Bebek Cinsiyet Öğrenme
Bebek Cinsiyet Öğrenme

Ericsson Albumin Yöntemi ise şu şekilde açıklanmaktadır. Erkek sperminden alınan kromozomlar x y şeklinde ayrılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek kolay bir iş olmadığından ötürü bazen tam anlamıyla ayırma işlemi gerçekleşmez.

Erkek bebek için y kromozomunun bulunduğu kısımdaki spermler ile aşılama yöntemi yapılarak sonuç alınmaya çalışılmaktadır. Kız bebek için de x kromozomunun bulunduğu kısımdaki spermler ile aşılama yöntemi yapılır. Her ne kadar tam anlamıyla tutmasa da % de oranlarında 70-80 oranında tutma durumu gerçekleşmiştir. Hala üzerinde tartışılmaktadır. Microsort Yöntemi ise ericsson ile aynıdır sadece bir fark vardır. Kromozomları ayırma teknikleri konusunda farklılık gösterirler. Bu seçenekte % 70-80 oranlarında tutma durumu göstermiştir.

Selnas Yönteminde ise kadının yumurta hücrelerinin bazı zaman dilimlerinde x ve y kromozomlarını iterek veya çekerek bebeğin cinsiyetine karar vermektedir. Bu süreçler belirlenip ona göre kadın ve erkek ilişkiye girerek bebek cinsiyetini oluşturmaya çalışmaktadır. Tabi bunların doğruluğu veya yanlışlığı hala tartışma konusu olarak devam etmektedir.

Cinsiyet Belirleme Zamanları:

Bebeğin cinsiyetini bir çok anne baba merak etmektedir. Kimi aileler de sürpriz olmasını tercih etmektedirler. Merak eden aileler için öncelikle bebeğin genital organının belirginleşmesi sürecini tamamlaması gerekmektedir. Eğer bebeğin cinsiyetini ultrason yöntemi ile öğrenmek gerekirse bebeğin genital organının belirginleşmesi 20. haftaya kadar sürebilmektedir. 20. hafta da bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir.

Ultrason yönteminin iki çeşidi yapılmaktadır. Birisi vajinal bölgeden yapılan ultrason yöntemidir. Diğeri ise karın bölgesinden yapılan ultrason yöntemidir. Vajinal bölgeden yapılan ultrasonda bebeğin cinsiyeti 12. haftadan sonra belirginleşmeye başlamış olacaktır. Karın bölgesi için ise 16. hafta beklenilmektedir. Tabi ultrason yönteminde ilgilenen doktorun yeteneği, bebeğin duruşu da etkili faktörlerdir.

Ultrason Yöntemi Dışında Uygulanan Yöntemler:

Ultrason yöntemi yapmadan bebeğin cinsiyetini belirleme de anne karnından alınan amniyom suyu ile amnosentez yöntemi uygulanabilmektedir. Bir kaç kromozom incelenmesi sonuçları ile de yöntemler uygulanarak bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Kromozom üzerinden yapılan testler %80 oranında doğruluk payı gösterse de bazı oluşacak sakıncalı durumlardan ötürü bu testlerin yapılması önerilmemektedir.

Bebeğin cinsiyetinin oluşumunu şu şekilde anlatmaktadırlar. İnsanların vücudunda bulunan iki kromozom cinsiyeti belirleyici rol oynamaktadır. Çok duyulmuş olan x ve y kromozomlarıdır. Hamilelik dönemi kadın yumurtasının erkek spermi ile beraber döllenmesi sonucu başlamaktadır. Annede x kromozomu bulunur fakat bu bebeğin cinsiyetini belirlemede rol oynamayacaktır. Bebeğin cinsiyetini erkekte bulunan kromozom belirleyecektir. Bebeğin döllenme sırasında babadan gelen kromozom x kromozomu ise kız olur. Y kromozomu ile döllenme oluşursa bebek erkek olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here