Ana sayfa Genel Sağlık Bayılma Nasıl Önlenir?

Bayılma Nasıl Önlenir?

53
0
Bayılma Nasıl Önlenir
Bayılma Nasıl Önlenir

Bayılma Nasıl Önlenir?

Bayılma beyin çalışma fonksiyonlarının sekteye uğraması sonucu, geçici olarak yaşanan bir durumdur. Bayılma bilincin kaybolması demek oluyor. Bayılacak gibi olmak ile bayılmak aynı şeyler değildir.

Beynin fonksiyonlarının sekteye uğraması, beyne kan gitmemesi ile olur. Ya da beyin hücrelerinde bir anormallik de bayılmaya neden olabilir. Bundan sorumlu olabilecek bir numaralı organ, kan pompalama görevi olan kalptir.

Kalbin kan pompalamaması, birçok kalp rahatsızlığı ile ilişkili olabilir. Ayrıca epilepsi de bayılmaya yol açabilir.

Sinir sisteminde oluşabilecek her türlü sorun, bayılmaya neden olabilir. Tekrar eden geçici bayılmalardan sorumlu tutulan bölge karotisarter adı verilen noktada basınç algılayıcı reseptörlerin hassaslaşması olarak gösterilebilir.

Kan basıncını kontrol eden azaltan ve çoğaltan biyolojik sensörlerin görevlerini tam olarak yapamaması da bayılmaya yol açabilir.

Bayılma Nasıl Önlenir
Bayılma Nasıl Önlenir

Bayılmayı Engelleyin

Tuz seviyesini ve kan şekeri seviyesini optimum düzeyde tutmak bir önlem olabilir. Vücut ihtiyacı olan sudan mahrum kalmamalıdır. Bayılacak gibi hissettiğinizde bilinciniz kaybolmadan tuzlu kraker yiyebilirsiniz. Bu hem mide bulantısını hem de bayılmayı keser.

Vücut ısısının artması da bayılmaya neden gösterilebilir. Eğer aşırı bir sıcak basması hissi varsa, üzerinizdeki elbiseleri azaltın. İçeriye temiz hava akımının girmesini sağlayın. Vücut saf hidrasyona ihtiyaç duyar. Yani şekerli içecekler asla suyun yerini tutmaz. Günde 20 bardak çay içip hiç su içmeyenler, su ihtiyaçlarını giderdiğini düşünebilirler. Ancak bu düşünce yanlıştır.

Bayılma hissi geldiğinde, önceden sizi uyarır, bu noktada sakince bir yere uzanın ve rahatlayın. Hareketleriniz ani ve sert olmasın.

Nefes kontrolü bayılmayı önlemede çok önemlidir. Azar azar ve hızlı periyotta nefes alıyorsanız bunu düzeltin. Nefesi alırken 6 saniye, verirken 8 saniye harcayın.

Aşırı heyecanlanma veya sinirlenme, korkma bayılmaya yol açabilir. Hiç beklenmedik kötü bir haber bayılmaya yol açabilir. Bu durumda sakinliğinizi korumanız size fayda verirken, olaya kendinizi kaptırmanız zarar veriyor. Bu farkındalığı kazandığınızda, olaylara daha çözümsel yaklaşımlar sergileyebilirsiniz.

Sigarayı aşırı şekilde tüketmek, sigara ile beraber aşırı alkol içmek bayılmaya yol açabilir.  Vagüs siniri adı verilen bir sinir, nabzı azaltır. Nabzın yavaşlaması bayılmaya yol açabilir.  Alkol vagüs sinirini tetikler. Damarları genişletip kan basıncını düşürür.

Başka bir hastalıktan dolayı ilaç alıyorsanız, ilaçların yan etkilerine bakın. Bayılma gibi yan etkiler varsa hekiminizle görüşerek ilacınızı değiştiriniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here