Ana sayfa Genel Sağlık Astım Takibi Nedir? Evde ve Hastanede Takibi Nasıl Yapılır?

Astım Takibi Nedir? Evde ve Hastanede Takibi Nasıl Yapılır?

36
0
Astım Takibi Nedir
Astım Takibi Nedir

Astım Takibi Nedir?

Her astım hastasının tedavinin uyumu ve astım kontrol seviyesinin tespit edilmesi açısından düzenli aralıklarla değerlendirilmesi gerekir. Yapılan değerlendirmelerin sıklığı astımın şiddetine göre değişmektedir. Hastalar genellikle tedavi başladıktan sonraki 1-3 ay içerisinde değerlendirilir. Sonrasında ise 3-4 ayda bir takip edilmeleri yeterli olacaktır. Fakat bu zaman dilimleri hastanın geçirdiği astım ataklarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, çok sayıda atak geçirmiş bir hastanın diğerlerine göre daha sık astım takibi yapması gerekir.

Astım Takibi Nedir
Astım Takibi Nedir

Astım Hastalığında Evde Takip Nasıl Yapılır?

Astımın evdeki takibi hastalar tarafından zorluk çekmeden, rahatlıkla uygulanabilir. Bu süreçte hasta tam kontrolü sağlamaya çalışmalıdır. Bunun için bir yandan hekiminin reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalı, bir yandan da kendi durumunu sık sık takip etmelidir. Semptom skorları, iki kontrol arasında yapılan bu değerlendirmeleri hekimin daha net bir şekilde kavrayabilmesini sağlar. Farklı tarzlarda semptom skor formları vardır.

Örneğin hasta 0=nefes darlığı yok,1=hafif seviye nefes darlığı,2=orta seviye nefes darlığı,3=şiddetli nefes darlığı şeklinde basitçe bir çizelge oluşturabilir ve oluşturduğu bu çizelgeye gece nefes darlığı yaşayıp yaşamadığı gibi farklı detaylar da ekleyebilir. Evde yapılan astım takibinde semptom skorlarının yanı sıra, Pefmetre kullanımının da hastalar için büyük bir önemi vardır.

Pefmetre kullanımı sayesinde hasta solunum fonksiyonları hakkında fikir sahibi olur. Hekim hastanın kilosuna ve boyuna göre normal sayılabilecek bir değer saptadıktan sonra hastaya hangi değer aralığında kurtarıcı ilaç kullanıp kullanmaması gerektiğini söyler. Aynı zamanda mutlaka hekime ulaşması gereken durumlar hakkında hastayı bilgilendirir.

Astım Hastalığında Hastane Takibi Nasıl Yapılır?

Hastalara astım hastalığının teşhisi sırasında var olabilecek diğer hastalıkları elemek adına akciğer grafisi çekilebilir ancak teşhis sonrasında sık sık akciğer grafisi çekmeye gerek yoktur. Hastalığı tetikleyen maddeleri öğrenmek için başlangıçta alerji deri testleri yapılır. Eğer hastanın herhangi bir maddeye alerjisi varsa hastalık sürecince takip edilir ve  kan, burun salgıları incelenerek alerji hücrelerinin artıp atmadığı kontrol edilir. Solunum fonksiyon testlerinin de hastane takibi içerisinde önemli bir yeri vardır. Solunum fonksiyon testleri yapılabiliyorsa her vizitte tekrarlanmalı ve görülen değişimler düzenli bir şekilde izlenmelidir. Hastanın solunum fonksiyon değerleri normal ise bronş duyarlılığını ölçen bazı özel testler yapılabilir. Bu testler daha çok tanı safhasında kullanılır. Eğer hastanın solunum fonksiyon testlerinde bir anormallik var ise önce hastaya bronşları açan bir ilaç verilir sonrasında ikinci bir test yapılarak bronş tıkanıklığının açılıp açılmadığı kontrol edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here