Sağlık Dükkanı
Anne ve Baba Kavgasının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Sosyal Medyada Paylaş
16 Mayıs 2020
Kerim

Anne ve Baba Kavgasının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Aile içindeki tartışmalar her ailede görülebilecek şeylerdir. Fakat bu tartışmalar kavgayla sonuçlandığında çocukları doğrudan etkilemektedir..

Kavga Çocuklarda psikolojik sorunlar yaratabilir

Çocuklar, olgunluk döneminde olmadığından dolayı her olayı idrak edemediği gibi aile içi tartışmaları da  anlayamaz ve huzursuzluk baş gösterebilir. Bunun yanı sıra ortalama 2 yaşından itibaren eşlerin kavgalarından direkt olarak etkilenmeye başlarlar. Eşlerin kavgalarından dolayı çocuklarda dikkat eksikliği, özgüven eksikliği, huzursuzluk, agresiflik gibi psikolojik sorunlar görülebilir. Bu gibi psikolojik sorunların yaşanmaması için eşlere büyük görevler düşmektedir.

Çocukların yanında kavga etmeyin

Eşlerin çocukların yanında kesinlikle kavga etmemesi gerekmektedir. Bu kavgalar erkek çocukları saldırgan bir çocuk haline getirmekle beraber öfke problemlerini de beraberinde getirmektedir. Kız çocuklarında ise içe kapanıklık oluşabilir. Ayrıca bu kavgalar sürekli bir hale gelmişse çocuklarda anne ve babalarının ayrılma kaygısı oluşur.

Çocukların ders başarısı düşebilir

Anne ve baba kavgasının çocuklar üzerindeki etkileri saymakla bitmeyen bir durumdur. Bu kavgalar çocuklarda sürekli huzursuzluk, kaygı problemi, stres ve dikkat eksikliği yaratabilir. Bu durumlar okul başarısını direkt etkileyen psikolojik sorunlardır. Örnek olarak dikkat eksikliğinde derslere olan odaklanma azalacak bu da ders başarısını düşürecektir.

Çocuklar ilgisiz bırakılmamalı

Anne ve babanın birbiri ile kavga etmesi, çocuğa olan ilgiyi azaltacaktır. Bu durumda çocukların annem ve babam beni sevmiyorlar algısı yaratacağından aileden uzaklaşma başlayacaktır. Bu durumlarda çocuk ergenlik döneminde sıkıntılı bir dönem yaşayabilir. Bunlara bağlı olarak yanlış arkadaşlıklar kurabilir hatta yanlış madde kullanmaya bile başlayabilmektedir. Buna ek olarak, eş kavgalarının, çocuklarda tırnak yeme, yalan söyleme, agresiflik gibi bulgular oluşturabilir. Bu nedenden dolayı çocuklara olan sevginizi daima hissettirmeli onlara karşı ilginizi daima diri tutmalısınız.

Öfkenizi çocuklardan çıkarmayın

Tartışmadan sonra sizi sakinleştirecek şeyler bulmaya çalışın. Tartışmalardan sonra oluşan sinirinizi çocuklardan çıkarmamalısınız.

Ayrıca eşinizle tartışırken öldürme, intihar edeceğim gibi tehditler savurmamalısınız. Onları taraf olmaya zorlamak yerine eşinizle olan sorunu çözmeye çalışmak daha iyi olacaktır.

Bir Yorum Bırak